Szkoła Podstawowa im. Lasów Państwowych w Manowie

76-015 Manowo ul. Szkolna 13 Tel: (94) 318-30-82

Samobójstwo potrzeba pomocy, nie śmierci

„SamObójStwo. Potrzeba POMOCY, nie ŚMIERCI” - pod takim hasłem prowadzona jest kampania społeczna, która ma ułatwić młodym ludziom znalezienie pomocy w trudnych chwilach – kiedy najbardziej jej potrzebują.
Jak wynika z danych polskiej policji każdego dnia średnio przynajmniej jedna osoba w wieku poniżej 25 lat skutecznie dokonuje zamachu na swoje życie. Przypuszcza się, że samych prób samobójczych może być aż 15 razy więcej niż samobójstw zakończonych zgonem.

Potencjalnym samobójcom można pomóc.
Wystarczy kilka działań, na które stać każdego z nas.
Myśli samobójcze nachodzą wielu młodych ludzi, jednak tylko u pewnej części docierają do etapu realizacji. Niebezpieczeństwo samobójstwa, jako efekt zaburzeń psychicznych lub czynników nazywanych stresorami, w niektórych przypadkach można wyczuć. Osoba z takimi skłonnościami może zdradzać szczególne cechy, które zasygnalizują otoczeniu, że coś jest nie tak. Od spostrzegawczości i odpowiedniej reakcji członków rodziny, nauczycieli i wychowawców, przyjaciół oraz znajomych zależy skuteczny ratunek dla potencjalnych samobójców.

Jakie zachowania powinny wzbudzic czujnośc?

zmiany w zachowaniu; zaniedbywanie wyglądu, unikanie kontaktu z ludźmi,
skrajne zachowania; wyciszenie i izolacja lub agresja i zachowania autodestrukcyjne,
rezygnacja z zajęć, które do tej pory sprawiały radość,
pozbywanie się cennych, osobistych rzeczy,
trudne zdarzenia życiowe; konflikt lub przemoc w rodzinie, utrata bliskiej osoby, śmierć lub rozstanie, problemy szkolne, niepowodzenia edukacyjne, choroba, niepożądana ciąża, trwałe kalectwo),
problemy wychowawcze, konflikty z prawem,
mówienie o bezradności i beznadziejności; nawiązywanie wprost do samobójstwa, do tematu śmierci, odejścia, rezygnacji,
nadmierne zainteresowanie tematyką śmierci, umierania.

Więcej informacji na http://www.sos.wzp.pl/