Szkoła Podstawowa im. Lasów Państwowych w Manowie

76-015 Manowo ul. Szkolna 13 Tel: (94) 318-30-82

Jasełka – jedna z tradycji świąt Bożego Narodzenia

W polską tradycję od wieków wpisane są jasełka, czyli widowiska o tematyce Bożego Narodzenia. Początku tych przedstawień należy szukać w epoce średniowiecza. Pierwsze Jasełka miał wystawiać sam Franciszek z Asyżu w roku 1223 w grocie Greccio we Włoszech. Do Polski zwyczaj ten przywędrował w XVI wieku i trwa do dzisiaj. A co oznacza samo słowo jasełka? Jasło – czyli żłób.

Zwyczaj ten podoba się wszystkim, a szczególnie dzieciom, które chętnie wcielają się w role postaci tj. Józefa, Maryi czy Trzech Królów. W tym roku w Szkole Podstawowej w Manowie po raz pierwszy Jasełka wystawili najmłodsi uczniowie z klas I – IV przygotowywani przez panie: Anetę Kurek, Dorotę Stankiewicz i Ewę Chojnacką podczas grudniowego spotkania z rodzicami. Nie mogło zabraknąć kolęd i życzeń dla rodziców, uczniów i wszystkich pracowników szkoły. Jasełka to niewątpliwie widowisko, które ma magiczną moc, atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło pachnącej kawy, herbaty i aromatycznych ciast i ciasteczek. Rodzice mogli również zakupić świąteczne ozdoby wykonane przez uczniów naszej Szkoły.

A.Kurek